IWCE 2021 is part of the Informa Tech Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 8860726.

IWCE 2021's official event platform is now open! Log in now to start building your schedule and connecting with attendees. Access the Event Platform >>


View, browse and sort the ever-growing list of sessions by Track or Format. This agenda can be exported. Two weeks prior to the show you will be able to build your agenda via the Swapcard mobile app. Please note that due to Informa Health & Safety Guidelines for 2021, all session rooms will be set incorporating social distancing. Sessions may fill up and seating is first come, first serve so arrive early to sessions that you would like to attend. Thank you.

Sep 27 Monday | 7:00 am

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 27 Monday | 7:30 am

Registration Hours

Sep 27 Monday | 8:30 am

DAS and BDA Design, Installation and Maintenance

Speakers: Ira Wiesenfeld  (IWA Technical Services), David Adams  (PCTEL)

Location: W311

Track: ETA Training

General Communications Technician Training

Speakers: Matt Lunati  (IWA Technical Services, Inc.), Chris Miller  (Heartland Community College)

Location: W316

Track: ETA Training

Next Generation ECCs: What Will They Do? How Will They Work? How Will They be Funded?

Moderator: Donny Jackson  (IWCE's Urgent Communications)

Speakers: Laurie Flaherty  (National Highway Traffic Safety Administration), Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Brandon Abley  (NENA: The 9-1-1 Association), Paul Bremner  (Omdia), Budge Currier  (Cal OES), Christy Williams  (NCTCOG), Tyrell Morris  (Orleans Parish Communication District), Sean Scott  (SecuLore Solutions)

Location: W232

Track: 911 & Emergency Communications, Funding

Format: 3-Hour Workshop

On-scene Disaster Communication: An Evolving Landscape

Moderator: Ken Rehbehn  (CritComm Insights)

Speakers: David Blankinship  (Western Fire Chiefs Association), Dan Munsey  (San Bernardino County Fire), John Goocher  (Assured Wireless), Red Grasso  (N.C. Department of Information Technology), Christopher Todd  (Airborne International Response Team (AIRT)), Tim O'Connell  (Rescue 42, Inc.), Curtis Mentz  (Verizon), Robb Robinson  (Cobham SATCOM), John Deering  (Plum Laboratories, Inc.)

Location: W229

Track: Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 3-Hour Workshop

Sep 27 Monday | 9:00 am

High Frequency Radio – Blanket Coverage Lifeline When Everything Else is Broken

Speakers: David Rudawitz  (NVIS Communications, LLC), Ross Merlin  (NVIS Communications LLC)

Location: W231

Track: Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 45-Minute Power Session

IP for Radio Techs

Speakers: Joe Blaschka  (ADCOMM Engineering), Mike Norin  (ADCOMM Engineering), Scott Peabody  (ADCOMM Eng)

Location: W233

Format: Full Day IWCE Training

Line and Antenna Sweep Training

Speaker: Jay Thompson  (Tactical RF)

Location: W310

Track: ETA Training

Practical Antenna Basics - Making Sense of RF Propagation In Everyday Communication Systems

Speaker: Bill Bailey

Location: W308

Track: ETA Training

Priority for Data, Video and Information Services

Speaker: Dawn Manga  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency)

Location: W230

Track: Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber, Interoperability & Interworking

Format: 45-Minute Power Session

Radio for Managers - CANCELLED

Speaker: Mark Pallans  (Pallans Associates)

Format: Full Day IWCE Training

Technology Overload – Don't Lose Sight of the End-user

Speaker: Lindsay Stromgren  (Amherst MA Fire Department)

Location: W228

Track: LMR, Push-to-Talk & Future of Voice

Format: 45-Minute Power Session

Sep 27 Monday | 10:15 am

5G Mount Considerations for Small Cell and Macro Sites

Speaker: Luke Ferguson  (Valmont Site Pro 1)

Location: W231

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon, Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber

Format: 45-Minute Power Session

Building Secure Networks with a Foundation of Application Security

Speaker: John Casler  (L3Harris)

Location: W230

Track: Security

Format: 45-Minute Power Session

How LMR Companies are Embracing LTE / Public Safety Broadband

Speakers: Paul Moskowitz  (Codan), John Martyn  (Zetron Inc.)

Location: W228

Track: LMR, Public Safety Broadband

Format: 45-Minute Power Session

Sep 27 Monday | 11:30 am

5G Wireless - What is it and What Does it Mean to Public Safety

Speakers: Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Michael Fox  (Texas A&M University ITEC)

Location: W228

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 45-Minute Power Session

FirstNet® MegaRange™ HPUE – Increased Coverage for First Responders

Speakers: Brian Goodyear  (Airgain), Bob LaRose  (Assured Wireless Corporation)

Location: W230

Track: FirstNet sponsored by FirstNet, Public Safety Broadband

Format: 45-Minute Power Session

Sep 27 Monday | 12:00 pm

Lunch & Networking Break

Location: 317

Track: Networking

Sep 27 Monday | 1:15 pm

5G: What is the Future Technology Opportunity for Public Safety?

Speaker: John Manning  (Microsoft)

Location: W233

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 45-Minute Power Session

Communications at Major Events Around the World

Speakers: John Dundas  (Dundastech Ltd), Ken Rehbehn  (CritComm Insights)

Location: W232

Track: LMR

Format: 45-Minute Power Session

FirstNet Push-to-Talk and the Evolution of Mission Critical Services

Speakers: Steve Devine  (FirstNet Built with AT&T), Amy Haukeness  (First Responder Network Authority)

Location: W229

Track: Push-to-Talk & Future of Voice, FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 45-Minute Power Session

Mitigating Emergency Communications Impacts During Global Pandemic

Speaker: Billy Brown Jr.  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 45-Minute Power Session

Public Safety Interoperability - The Importance of Conformance Testing

Speakers: Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Joan Quintana  (Texas A&M University ITEC)

Location: W230

Track: Interoperability & Interworking, 911 & Emergency Communications

Format: 45-Minute Power Session

Smart City Considerations - Edge Compute, Monetization, and What's First

Speaker: Mark Thiele  (Edgevana Inc.)

Location: W228

Track: Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber, Interoperability & Interworking

Format: 45-Minute Power Session

Sep 27 Monday | 2:30 pm

Building Safety: Ensuring Emergency Communications

Speaker: David Adams  (PCTEL)

Location: W230

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC, FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 60-Minute Conference Session

Drones Take COVID-19 Relief and Emergency Response to New Heights

Speakers: Peter King  (InDro Robotics), Lisa Guess  (Cradlepoint)

Location: W232

Track: Drones / Robotics

Format: 60-Minute Conference Session

Flavors of Interoperability: Not Just for Voice Anymore

Moderator: Robert Escalle  (Nemergent Solutions SL)

Speakers: Brad Stoddard  (State of Michigan), Robert LeGrande  (The Digital Decision), Josh Lober  (ESChat), Arnold Hooper  (State of Tennessee), Rick Burke  (Televate LLC), Andrew Seybold  (Andrew Seybold, Inc.), Bob Rooks  (Mammoth Lakes Fire District), Roman Kaluta  (JPS Interoperability Solutions), Peter Rogers  (Tennessee Department of Safety and Homeland Security)

Location: W229

Track: Interoperability & Interworking

Format: 3-Hour Workshop

P25 for the Future: New Standards, Applications, Interoperability and Security

Speakers: Stephen Nichols  (PROJECT 25 TECHNOLOGY INTEREST GROUP), Andy Davis  (Motorola Solutions), Jeremy Elder  (L3Harris), James Downes  (DHS CISA), Brad Stoddard  (State of Michigan), Cheryl Giggetts  (CTA Consultants), Alan Massie  (Federal Bureau of Investigation), Sridhar Kowdley  (DHS Science and Technology Directorate), Justin Evans  (Montgomery County (Texas) Hospital District.), Michael Schafer  (Compliance Testing LLC)

Location: W228

Track: LMR, Interoperability & Interworking

Format: 3-Hour Workshop

Securing NG-911

Speakers: Sridhar Kowdley  (DHS S&T), David Nolan  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Randall Sandone  (Critical Infrastructure Resilience Institute), Mark Collier  (SecureLogix)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 60-Minute Conference Session

Sep 27 Monday | 4:00 pm

Dallas/Fort Worth International Airport Case Study: Ensuring Mission-Critical Communications at the Nation's Fourth Largest Airport Requires Flexibility and Scalability

Moderator: John Giarolo  (Fiplex)

Speakers: Rich Cagle  (EF Johnson), Michael A. Tremblay, Jr.  (R E A L), Charles Packard  (DFW Airport)

Location: W230

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC, Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber

Format: 60-Minute Conference Session

Implementing NG 9-1-1 from RFP to Live 9-1-1 calls

Speaker: Budge Currier  (Cal OES)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications, Cloud

Format: 60-Minute Conference Session

Public Safety Cybersecurity Research and Development Efforts

Speakers: Edward Lawson  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Gabriel Martinez  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Jared VandenHeuvel  (Texas Department of Public Safety), John Beltz  (PSCR / NIST), Matt Moyer  (Georgia Tech Research Institute)

Location: W232

Track: Interoperability & Interworking, 911 & Emergency Communications

Format: 60-Minute Conference Session

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 28 Tuesday | 7:00 am

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 28 Tuesday | 7:30 am

Registration Hours

Sep 28 Tuesday | 8:30 am

DAS and BDA Design, Installation and Maintenance

Speakers: Ira Wiesenfeld  (IWA Technical Services), David Adams  (PCTEL)

Location: W311

Track: ETA Training

General Communications Technician Training

Speakers: Chris Miller  (Heartland Community College), Matt Lunati  (IWA Technical Services, Inc.)

Location: W316

Track: ETA Training

Network Reliability & Resiliency

Moderator: George Rice  (SkyHawk Global)

Speakers: Matt Gove  (Hardened Network Solutions, Inc.), Dereck Orr  (PSCR), John Goocher  (Assured Wireless), Andrew Seybold  (Andrew Seybold, Inc.), Tim O'Connell  (Rescue 42, Inc.), Sean Scott  (SecuLore Solutions), John Lenkart  (Cyber Team Six)

Location: W232

Track: Interoperability & Interworking

Format: 3-Hour Workshop

The Journey to Push-to-Talk-Over-Cellular and MCPTT: Where are We Now?

Moderator: Donny Jackson  (IWCE's Urgent Communications)

Speakers: Josh Lober  (ESChat), Robert Escalle  (Nemergent Solutions SL), Jeffrey Marani  (Global Medical Response), Jeff Johnson  (Western Fire Chiefs), Nick Falgiatore  (Mission Critical Partners), Neil Horden  (Horden Technology, LLC), Ken Rehbehn  (CritComm Insights), Mark Cranmore  (Verizon), Ildefonso de la Cruz  (Omdia), Scott Bean  (Samsung Electronics America), Maximilian LeRoux  (AINA Wireless Inc.), Frank Frievalt  (Mammoth Lakes Fire District), Mike Newburn  (AT&T), Amy Haukeness  (First Responder Network Authority), Harlin McEwen  (Public Safety Communications Consultant)

Location: W229

Track: Push-to-Talk & Future of Voice, Public Safety Broadband

Format: 3-Hour Workshop

Sep 28 Tuesday | 9:00 am

5G Edge Computing for Mission Critical Applications

Speakers: Sharath Prasad Krishna Prasad  (IBM), Amandeep Singh  (IBM), Mathews Thomas  (IBM), Utpal Mangla  (IBM)

Location: W228

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon, Artificial Intelligence (AI)

Format: 45-Minute Power Session

Considerations for Implementing Private Broadband/LTE Networks

Speakers: Eric Hill  (Enterprise Wireless Alliance), Rick Burke  (Televate LLC)

Location: W230

Track: Private LTE/Utilities sponsored by Ligado Networks, LMR

Format: 45-Minute Power Session

Cybersecurity and Information Technology Specialist Training (ITS) - Cancelled

Speaker: Chuck Brooks  (eITPrep LLP)

Location: Cancelled

Track: ETA Training

Line and Antenna Sweep Training

Speaker: Jay Thompson  (Tactical RF)

Location: W310

Track: ETA Training

Practical Antenna Basics - Making Sense of RF Propagation In Everyday Communication Systems

Speaker: Bill Bailey

Location: W308

Track: ETA Training

Will I Get Comms Inside: Surveying In-building Emergency Wireless

Speakers: Gary Schluckbier  (Epiq Solutions), Cuong Luu  (U.S. Department of Homeland Security - Science and Technology Directorate)

Location: W231

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC

Format: 45-Minute Power Session

Sep 28 Tuesday | 10:15 am

Building a 5G Workforce

Speaker: Todd Schlekeway  (NATE)

Location: W230

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 45-Minute Power Session

DMR Technology and Deployment Case Studies

Speakers: Alessandro Guido, Tom Bohn  (DMR Association)

Location: W228

Track: LMR

Format: 45-Minute Power Session

Physical and Cybersecurity For Public Safety Radio Systems

Speakers: Mark Cady  (CTA), Curtis Johnson  (CTA Consultants LLC)

Location: W231

Track: Public Safety Broadband, 911 & Emergency Communications

Format: 45-Minute Power Session

Sep 28 Tuesday | 11:30 am

How Drones are Transforming Public Safety

Speaker: Christopher Todd  (Airborne International Response Team (AIRT))

Location: W230

Track: Drones / Robotics, FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 45-Minute Power Session

Practical Interoperability Challenges in Today’s World

Speaker: Josh Lober  (ESChat)

Location: W231

Track: Interoperability & Interworking

Format: 45-Minute Power Session

The Importance of Readiness and a Multi-Medium Emergency Communications Technology Strategy: A Framework for Resiliency

Speaker: Steve Hailey  (Knight Sky, LLC)

Location: W228

Track: Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 45-Minute Power Session

Sep 28 Tuesday | 12:00 pm

Lunch & Networking Break

Location: 317

Track: Networking

Sep 28 Tuesday | 1:15 pm

Elevator Communications

Speaker: Al Sinopoli  (Chevron)

Location: W233

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC, 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 45-Minute Power Session

Sandy Hook Elementary School Communications Review

Speaker: Danny Stebbins  (AT&T FirstNet)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications, FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 45-Minute Power Session

Taking the Network to Emergencies and Natural Disasters

Speaker: Ed Mills  (State of Colorado/Evergreen Fire Rescue)

Location: W230

Track: Disaster Comms sponsored by Plum Case, 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 45-Minute Power Session

The Growing Landscape of Cybersecurity Threats to Public Safety

Speakers: Tyler Brodbeck  (Motorola Solutions), Travis Randall  (Motorola Solutions)

Location: W229

Track: Security

Format: 45-Minute Power Session

Transforming the World with 5G NR Ultra-reliable Low-latency Communication (URLLC)

Speaker: Bijan Nowroozi  (EFJohnson/JVCKenwood)

Location: W228

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon, Augmented Reality (AR) / Virtual Reality (VR)

Format: 45-Minute Power Session

Sep 28 Tuesday | 2:30 pm

Connecticut Consolidation Case Study: Successes and Lessons Learned

Speakers: Sherri Bush  (Federal Engineering, Inc.), Stephen Verbil  (Federal Engineering, Inc.)

Location: W228

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 60-Minute Conference Session

Coordinating Interoperability at All Levels of Government

Speakers: Brad Stoddard  (State of Michigan), Red Grasso  (N.C. Department of Information Technology), Chris Maiers  (State of Iowa), Todd Early  (Department of Public Safety), Pam Montanari  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Chris Essid  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Budge Currier  (Cal OES)

Location: W230

Track: Interoperability & Interworking, 911 & Emergency Communications

Format: 60-Minute Conference Session

In-building Public Safety - Transitioning from Early Adoption to Scalable Ecosystem

Moderator: John Foley  (Safer Buildings Coalition)

Speakers: Alan Perdue  (Safer Buildings Coalition), Seth Buechley  (Cathedral Consulting), Justin Daniels  (University of Oklahoma), Kenny Blakeslee  (Apex Site Solutions and Pulse Signal Solutions), Ed Steffens  (Iona Fire), David Adams  (PCTEL), Joe Rohlic  (Radio One), Chip Hollis  (NICET), Michelle Geddes  (City & County of San Francisco), Dennis Burns  (Advanced RF Technologies, Inc.), Todd Schlekeway  (National Association of Tower Erectors (NATE)), David Hartin  (The Hartin Company LLC)

Location: W229

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC

Format: 3-Hour Workshop

Smart Cities/Smart Grids: Full Steam Ahead or Time to Pump the Brakes?

Moderator: Bill Schrier  (FirstNet Authority)

Speakers: Bill Pugh  (Smart Connections Consulting LLC), Curt Franklin  (Omdia), Michael Sherwood  (City of Las Vegas), Craig Compiano  (Modius), Johnathan Knotts  (Wi-Fiber), Ed Vea  (NGA 911), Michael Helfrich  (Blueforce Development Corp), HP Le  (Verizon)

Location: W232

Track: Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber

Format: 3-Hour Workshop

Sep 28 Tuesday | 4:00 pm

Acres of Diamonds

Speakers: Thomas Engel  (Strategic Tower Advisors), Bob Duchen  (River Oaks Communications Corp.), Tom Duchen  (River Oaks Communications Corp.)

Location: W228

Track: Funding

Format: 60-Minute Conference Session

Shuttle Service

Track: Special Event

What are the Current and Future Communications Challenges

Speakers: Donald Stabler  (Cordelia Fire District (Retired)), Chris Baker  (First Responder Network Authority), Jason Matthews  (Lake County Florida), Kevin R. Nida  (First Responder Network Authority, U.S. Department of Commerce)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 60-Minute Conference Session

Sep 29 Wednesday | 7:00 am

RCA Breakfast

Location: W317

Registration Hours

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 29 Wednesday | 8:00 am

Associate Certified Electronics Training (CET)

Speaker: Chris Miller

Location: W308

Track: ETA Training

Cybersecurity and Information Technology Specialist Training (ITS) - cancelled

Speaker: Chuck Brooks  (eITPrep LLP)

Location: Cancelled

Track: ETA Training

Microwave Fundamentals

Speaker: Bill Bailey

Location: W311

Track: ETA Training

Radio Frequency Interference and Mitigation

Speaker: Thomas Brinkoetter  (Radio Site Test)

Location: W316

Track: ETA Training

Sep 29 Wednesday | 8:30 am

Activating Infrastructure and Delivering Outcomes with MEC

Speaker: Adair Grover  (Wi-Fiber)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 29 Wednesday | 8:45 am

Super Powering the Dispatcher

Speaker: Bryan Wiens  (InterTalk Critical Information Systems)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 29 Wednesday | 9:00 am

The Cyberweapons Arms Race to the Bottom: How America Moved from First Mover to the Most Vulnerable Nation State on Earth

Speaker: Nicole Perlroth  (The New York Times)

Location: W325

Track: Security

Format: Keynote Presentation

Sep 29 Wednesday | 9:20 am

Verizon Frontline: Resiliency for Mission-critical Communications

Speakers: Nick Nilan  (Verizon), Jason Mitchell  (Verizon)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 29 Wednesday | 9:40 am

Is a New Golden Age of Private Radio on the Horizon?

Speaker: Morgan O'Brien

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 29 Wednesday | 10:00 am

Expo Hours

Location: West Hall 4

Track: Networking

Sep 29 Wednesday | 10:15 am

5G: Separating the Hype from the Reality

Moderator: Ken Rehbehn  (CritComm Insights)

Speakers: Dereck Orr  (PSCR), Chris Pearson  (5G Americas), Bryce Stirton  (Responder Corp), Bryan Schromsky  (Verizon)

Location: W228

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 75-Minute Short Course

In-building Infrastructure Master Planning

Moderator: Eric Toenjes  (Graybar)

Speakers: Chris Godwin  (RF Solutions LLC), Tom Cooper  (Dali Wireless, Inc.), Don Henry  (Comba-Telecom / N.A.), George Atamian  (Radiarc Technologies)

Location: W231

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC

Format: 75-Minute Short Course

Location, Location, Location: Keys for Incident Response

Moderator: Joe Hanna  (Directions)

Speakers: Brandon Abley  (NENA: The 9-1-1 Association), Christy Williams  (NCTCOG), David Furth  (FCC), Karl Kessenich  (Polaris Wireless)

Location: W229

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

Public-safety Spectrum Issues

Moderator: Alan Tilles  (Shulman Rogers)

Speakers: Jeff Johnson  (Western Fire Chiefs), Andrew Seybold  (Andrew Seybold, Inc.), Michael McMenamin  (The Digital Decision), Chris Moore  (Brooks Bawden Moore, LLC)

Location: W232

Track: Public Safety Broadband

Format: 75-Minute Short Course

Safety, Security and Access Control Plans

Speakers: Stacey Noble  (Security Enhancement Systems), Ernie Gallo  (Ericsson), Howard Sargent  (at&t), Bill Schrier  (FirstNet), James Jackson  (Southwire, Retired at&t Power SME), Scott Trail  (Security Enhancement Systems)

Location: W230

Track: Security, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 75-Minute Short Course

Utilities Take Center Stage in the SmartX Revolution

Moderator: Donny Jackson  (InformaTech)

Speakers: Rachelle Chong  (Law Offices of Rachelle Chong), Curt Franklin  (Omdia), Adair Grover  (Wi-Fiber), Chris Guttman-McCabe  (Anterix)

Location: W233

Track: Private LTE/Utilities sponsored by Ligado Networks, Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber

Format: 75-Minute Short Course

Sep 29 Wednesday | 12:00 pm

5G Small Cells in the Public ROW: Legal, Aesthetic and Real Estate Considerations

Speakers: Alan Tilles  (Shulman Rogers), David Witkowski  (Joint Venture Silicon Valley), Michael Sherwood  (City of Las Vegas), Ian Aaron  (Ubicquia)

Location: W230

Track: 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 75-Minute Short Course

911, the Nation's Lifeline is at Risk

Speakers: Joshua Black  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Laurie Flaherty  (National 911 Program, U.S. Department of Transportation), Budge Currier  (Cal OES), Margaret Montgomery  (City of Manassas, VA), Phil La Perla  (Defense Information Systems Agency (DISA)), John Holloway  (CyberSpace Operations Directorate; Defense Information Systems Agency, U.S. Department of Defense)

Location: W228

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

A Roadmap for the Future of FirstNet

Speakers: Brian Hobson  (FirstNet Authority), Karlin Younger  (First Responder Network Authority), Amy Haukeness  (First Responder Network Authority)

Location: W233

Track: FirstNet sponsored by FirstNet, Public Safety Broadband

Format: 75-Minute Short Course

Getting Vertical: Z-axis Location for First Responders

Moderator: Jeff Johnson  (Western Fire Chiefs)

Speakers: Amos Chalmers  (FirstNet Built with AT&T), Jason Winslow  (Intrepid Networks), Eddie Reyes  (Prince William County, VA, Office of Public Safety Communications), Gillian Smith  (NextNav, LLC)

Location: W229

Track: FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 75-Minute Short Course

Next-Gen 911 Funding: The $15 Billion Question

Moderator: Donny Jackson  (InformaTech)

Speakers: Dan Henry  (NENA: The 9-1-1 Association), Wes Wright  (NG9-1-1 Institute), Keith Kelley  (Athens-Clarke County Police Department), Chris Moore  (Brooks Bawden Moore, LLC)

Location: W231

Track: Funding, 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

Voice Interoperability: Still a Challenge

Moderator: Robert Escalle  (Nemergent Solutions SL)

Speakers: Jeffrey Marani  (Global Medical Response), Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Josh Lober  (ESChat), Nick Nilan  (Verizon)

Location: W232

Track: Interoperability & Interworking

Format: 75-Minute Short Course

Sep 29 Wednesday | 1:15 pm

Lunch & Networking Break

Location: Expo Floor

Track: Networking

Sep 29 Wednesday | 1:30 pm

Women in Communications Panel & Lunch

Speakers: Cheryl Giggetts  (CTA Consultants), Michelle Geddes  (City & County of San Francisco), Christy Williams  (NCTCOG), Niki Papazoglakis  (Mobility 4 Public Safety), Patty Roze  (Verizon)

Location: W325

Track: Special Event, Networking

Sep 29 Wednesday | 1:40 pm

Wi-fiber Diamond Sponsor Presenting a Live Demonstration mi-mec Community Engagement (grab your lunch and join us)

Speaker: Adair Grover  (Wi-Fiber)

Location: W229

Track: Special Event

Sep 29 Wednesday | 2:00 pm

Headshot Lounge

Location: W227

Track: Special Event

Sep 29 Wednesday | 2:45 pm

Building Resilience: Disaster Response in 2021 and Beyond

Speakers: Tyrell Morris  (Orleans Parish Communication District), Bryce Stirton  (Responder Corp), David Blankinship  (Western Fire Chiefs Association), Karlin Younger  (First Responder Network Authority)

Location: W232

Track: Disaster Comms sponsored by Plum Case, 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

Coordinating Incident Response in a Challenging Environment - Best Practices

Speakers: Chris Essid  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Pam Montanari  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Red Grasso  (N.C. Department of Information Technology), Arnold Hooper  (State of Tennessee), John O'Connor  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency)

Location: W231

Track: Interoperability & Interworking, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 75-Minute Short Course

How Wearable Devices are Transforming Public Safety

Moderator: Bill Schrier  (FirstNet Authority)

Speakers: Col Frank Milstead  (The Digital Decision), Todd Maxwell  (Samsung Electronics America), Will Egner  (Axon)

Location: W233

Track: IoT

Format: 75-Minute Short Course

Mission Critical Push to Talk Demonstration

Speakers: Sridhar Kowdley  (DHS S&T), David Hupp  (United States Coast Guard), James Holthaus  (US Department of Justice, Justice Management Division)

Location: W230

Track: Push-to-Talk & Future of Voice

Format: 75-Minute Short Course

Satellite Communications (Part 1): Not What you May Remember

Moderator: Gary Monetti  (Monetti & Associates Consulting)

Speakers: Josh Miner  (Iridium Communications), David Fotheringham  (Kymeta), Jerry Creekbaum  (Expedition Communications), Britt Lewis  (Inmarsat Government)

Location: W228

Track: Satellite

Format: 75-Minute Short Course

The Digital Conundrum: Functionality and Flexibility is Great but Can it be Secured?

Moderator: Donny Jackson  (InformaTech)

Speakers: Nicole Perlroth  (The New York Times), Neil Horden  (Horden Technology, LLC), Curt Franklin  (Omdia), Scott Agnew  (FirstNet Built with AT&T)

Location: W229

Track: Security

Format: 75-Minute Short Course

Sep 29 Wednesday | 4:00 pm

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 29 Wednesday | 4:30 pm

A New Standard for Firefighter Radios: What Does it Mean for Your Department?

Speakers: Joe Namm  (Motorola Solutions), Don Griffis  (L3 Harris Technologies), Ken Rehbehn  (CritComm Insights), Jose L. Velo  (San Francisco Fire Department), Bob Athanas  (Chairman, NFPA Electronic Safety Equipment Committee)

Location: W228

Track: LMR

Format: 75-Minute Short Course

Data Interoperability: More Critical Than Ever

Moderator: Neil Horden  (Horden Technology, LLC)

Speakers: Steve Miller  (The Digital Decision), Rick Burke  (Televate LLC), Red Grasso  (N.C. Department of Information Technology), Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Bob Rooks  (Mammoth Lakes Fire District)

Location: W231

Track: Interoperability & Interworking

Format: 75-Minute Short Course

Harmony for Future for PTT Services? P25 and LTE

Speakers: Stephen Nichols  (Project 25 Technology Interest Group), Andy Davis  (Motorola Solutions), Jeremy Elder  (L3Harris), Cindy Cast  (Miami Dade County), Robin Grier  (Catalyst Communications Technologies, Inc.)

Location: W230

Track: Push-to-Talk & Future of Voice, Interoperability & Interworking

Format: 75-Minute Short Course

Head in the Cloud: Leveraging Cloud-based Solutions in the Field

Moderator: Dick Mirgon  (Public Safety Broadband Technology Association)

Speakers: David Blankinship  (Western Fire Chiefs Association), Dan Munsey  (San Bernardino County Fire), Bryan Wiens  (InterTalk Critical Information Systems)

Location: W232

Track: Cloud

Format: 75-Minute Short Course

Satellite Communications (Part 2): The New Breed

Moderator: Doug Mohney  (Data Center Frontier)

Speakers: Dylan Browne  (OneWeb), Margo Deckard  (Lynk Global, Inc.), Bill Payne  (Halton Regional Police Service), Philippe Schleret  (Telesat)

Location: W229

Track: Satellite

Format: 75-Minute Short Course

Sep 29 Wednesday | 5:00 pm

IWCE's Welcome Back Reception, sponsored by Zetron and Codan

Location: Terrace, 3rd Floor, West Hall

Track: Networking, Special Event

Sep 30 Thursday | 7:00 am

Shuttle Service

Track: Special Event

Sep 30 Thursday | 7:30 am

Registration Hours

Sep 30 Thursday | 8:00 am

Associate Certified Electronics Training (CET)

Speaker: Chris Miller

Location: W308

Track: ETA Training

Cybersecurity and Information Technology Specialist Training (ITS) - Cancelled

Speaker: Chuck Brooks  (eITPrep LLP)

Location: Cancelled

Track: ETA Training

Microwave Fundamentals

Speaker: Bill Bailey

Location: W311

Track: ETA Training

Radio Frequency Interference and Mitigation

Speaker: Thomas Brinkoetter  (Radio Site Test)

Location: W316

Track: ETA Training

Sep 30 Thursday | 8:30 am

RCA and IWCE Young Professionals Awards

Presenters: Stephanie McCall  (Informa Tech), John Facella, P.E.  (Radio Club of America)

Location: W325

Track: Special Event

Format: Keynote Presentation

Sep 30 Thursday | 8:40 am

The Evolution of FirstNet: From 9/11 thru COVID-19

Speaker: Ed Parkinson  (FirstNet Authority)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 30 Thursday | 9:00 am

How Connected Devices are Transforming Public Safety and Accelerate Policing

Speaker: Ankur Raniwala  (Axon)

Location: W325

Track: Public Safety Broadband

Format: Keynote Presentation

Sep 30 Thursday | 9:15 am

FirstNet built with AT&T Leads Industrywide Innovation for Public Safety Communications

Speaker: Scott Agnew  (FirstNet Built with AT&T)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 30 Thursday | 9:35 am

Law Enforcement Communications and Emergency Response

Speaker: Joseph Lombardo  (Las Vegas Metropolitan Police Department)

Location: W325

Format: Keynote Presentation

Sep 30 Thursday | 10:00 am

Expo Hours

Location: West Hall 4

Track: Networking

Sep 30 Thursday | 10:15 am

Advancing Interoperability: The Role of Project 25 User Needs

Speakers: Chris Maiers  (State of Iowa), Brandon Diemer  (Bureau of Land Management, National Radio Operations Branch), James Downes  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Justin Evans  (Montgomery County (TX) Hospital District), Scott Wright  (Connecticut Department of Emergency Services and Public Protection)

Location: W233

Track: Interoperability & Interworking, 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

How Collaboration Technology Helped Public Safety Manage 2020

Speakers: Niki Papazoglakis  (Mobility 4 Public Safety), Charles Laird  (North Carolina Dept of Information Technology), Mike Waldner  (South Dakota Bureau of Information and Telecomminications), Donald Patterson  (Berthound Fire Protection District), Jared VandenHeuvel  (Texas Department of Public Safety)

Location: W232

Track: Interoperability & Interworking, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 75-Minute Short Course

New Public Safety Tech: Delivering Innovation into the Hands of First Responders

Speaker: Bill Schrier  (FirstNet Authority)

Location: W231

Track: FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 75-Minute Short Course

Partnerships are Key to Successful Emergency Communications During a Pandemic and Beyond

Speakers: Chris Essid  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), William Chapman  (State of Oregon), Todd Early  (Texas Department of Public Safety), John Miller  (State of New Jersey)

Location: W230

Track: 911 & Emergency Communications, Interoperability & Interworking

Format: 75-Minute Short Course

Surf's Up: How 911 Can Ride the Information Wave and Not Be Overwhelmed by a Data Tsunami

Moderator: Terry Burnworth  (Pyramid Consulting)

Speakers: Walt Magnussen  (Texas A&M University ITEC), Budge Currier  (Cal OES), Tyrell Morris  (Orleans Parish Communication District), Steve Raucher  (RapidDeploy)

Location: W229

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

Why Private LTE/5G is a Big Deal

Moderator: Ken Rehbehn  (CritComm Insights)

Speakers: Lee Mabie  (Wireless Maritime Services), Ildefonso de la Cruz  (Omdia), Kevin Linehan  (Ericsson), Adair Grover  (Wi-Fiber), Mick O'Dwyer  (Druid Software), Mauricio Subieta  (Nokia)

Location: W228

Track: Private LTE/Utilities sponsored by Ligado Networks

Format: 75-Minute Short Course

Sep 30 Thursday | 12:00 pm

7 Actionable Ways to Increase the Number of Buildings in which First Responders Can Communicate During an Emergency

Moderator: Scott Gregory  (Mindshare Advisors)

Speakers: Alan Perdue  (Safer Buildings Coalition), JP Plouffe  (Honeywell), Deron Bone  (RF DAS Systems, Inc.)

Location: W230

Track: In-Building Wireless, knowledge partner SBC

Format: 75-Minute Short Course

Cyber Resiliency for Public Safety Networks

Speakers: David Nolan  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Sridhar Kowdley  (Department of Homeland Security, Science and Technology Directorate), Todd Early  (Department of Public Safety), Mark Hogan  (City of Tulsa), Robert Rhoads  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency)

Location: W232

Track: Smart Cities & Critical Infrastructure sponsored by Wi-Fiber, Disaster Comms sponsored by Plum Case

Format: 75-Minute Short Course

FirstNet in Action: Responding to Emergencies and the Pandemic

Speakers: Chris Baker  (First Responder Network Authority), Frank Frievalt  (Mammoth Lakes Fire District), Stuart Sanz  (Arlington County Public Safety Communications and Emergency Management), Dave Mulholland  (Arlington County 9-1-1 Emergency Communications Center, Department of Public Safety Communications and Emergency Management), Jon Allen  (State of Indiana)

Location: W228

Track: FirstNet sponsored by FirstNet

Format: 75-Minute Short Course

Head in the Cloud: 911 Solutions are Not Just On-premise Anymore

Moderator: Ken Rehbehn  (CritComm Insights)

Speakers: John Snapp  (Intrado Life & Safety), Christy Williams  (NCTCOG), Budge Currier  (Cal OES), Sean Scott  (SecuLore Solutions)

Location: W229

Track: Cloud

Format: 75-Minute Short Course

Internet of Things (IoT): Realities, Promises and Challenges

Moderator: Ed Vea  (NGA 911)

Speakers: Michael Sherwood  (City of Las Vegas), David Blankinship  (Western Fire Chiefs Association), Adair Grover  (Wi-Fiber)

Location: W231

Track: IoT

Format: 75-Minute Short Course

P25 on Steroids: How to Get the Most Out of Your P25 System

Speakers: Stephen Nichols  (Project 25 Technology Interest Group), Cindy Cast  (Miami Dade County), Brad Stoddard  (State of Michigan), Justin Evans  (Montgomery County Hospital District.), Scott Wright  (State of Connecticut), Eddie Reyes  (Prince William County, VA, Office of Public Safety Communications)

Location: W233

Track: Interoperability & Interworking, LMR

Format: 75-Minute Short Course

Sep 30 Thursday | 1:15 pm

Lunch & Networking Break

Location: Expo Floor

Track: Networking

Sep 30 Thursday | 2:30 pm

800 MHz Rebanding May be Done, but RF Interference Issues are not

Moderator: Alan Tilles  (Shulman Rogers)

Speakers: Andy Maxymillian  (Blue Wing Services), Joe Blaschka  (ADCOMM Engineering)

Location: W230

Track: LMR

Format: 75-Minute Short Course

Beyond the Terrestrial Network: Vendors Talk Communications Alternatives

Moderator: Donny Jackson  (InformaTech)

Speakers: John Goocher  (Assured Wireless), Tim O'Connell  (Rescue 42, Inc.), Neil Jamieson  (Hypha by Wireless Innovation), James Rapp  (AINA Wireless Inc.)

Location: W229

Track: Private LTE/Utilities sponsored by Ligado Networks

Format: 75-Minute Short Course

Operations Security and Encryption: Emerging Trends and Current Deployments- CANCELLED

Speakers: Joshua Black  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Alan Massie  (Federal Bureau of Investigation (FBI), Operational Technology Division, Field Operations), Stuart Sanz  (Arlington County Public Safety Communications and Emergency Management), Cindy Cast  (Miami Dade County)

Location: W231

Track: 911 & Emergency Communications

Format: 75-Minute Short Course

Tactical Integration: Man and Machine for Public Safety

Speakers: Paul Meyer  (Connectronics), John Lettow  (Vorbeck Materials), Sally Fernandez  (Safety Dynamics, Inc.), Chris Wall  (Rajant Corporation), Bogdan Frusina  (Dejero)

Location: W232

Track: Drones / Robotics, 5G, Infrastructure & Connectivity sponsored by Verizon

Format: 75-Minute Short Course

Sep 30 Thursday | 4:00 pm

Artificial Intelligence for Public Safety: With Great Power Comes Great Responsibility

Moderator: Alan Tilles  (Shulman Rogers)

Speakers: Paul Steinberg  (Motorola Solutions), Jeff Robertson  (Intrado, Life & Safety), Alison Kahn  (NIST | CTL), Gary Bates  (Pyramid Consulting)

Location: W228

Track: Artificial Intelligence (AI)

Format: 75-Minute Short Course

Benefits and Lessons Learned from Shared Resources

Speakers: Robert Rhoads  (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), James Downes  (DHS Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), Greg Wilkinson  (City of Yuma, Az), Robert Zanger  (Department of Justice), Brandon Diemer  (Bureau of Land Management, National Radio Operations Branch), Eddie Carrera  (City of Yuma)

Location: W232

Track: 911 & Emergency Communications, Interoperability & Interworking

Format: 75-Minute Short Course

Drones and Robots During Emergencies

Moderator: Christopher Todd  (Airborne International Response Team (AIRT))

Speakers: Douglas Spotted Eagle  (Sundance Media Group), Vern Sallee  (Axon), Chris Sanders  (Verizon)

Location: W229

Track: Drones / Robotics

Format: 75-Minute Short Course

Federal Stimulus Money: Can You Use It to Pay for Critical Communications

Moderator: Terry Burnworth  (Pyramid Consulting)

Speakers: Kathleen Slattery Thompson  (NG-911 Institute), Frank Frievalt  (Mammoth Lakes Fire District), Marsha McSherry  (Kosciusko County Indiana), Kamala Kuhn  (All Things FirstNet)

Location: W230

Track: Funding

Format: 75-Minute Short Course

Microwave Matters: Interference Concerns at 6 GHz and 12 GHz

Moderator: Alan Tilles  (Shulman Rogers)

Speakers: Andrew Seybold  (Andrew Seybold, Inc.), Kyle Entz  (Enterprise Wireless Alliance), Richard Bernhardt  (Wireless Internet Service Providers Association (WISPA))

Location: W231

Track: LMR

Format: 75-Minute Short Course

Shuttle Service

Track: Special Event